Noortevahetus ”My Way to Change the World”

EstYES 26.08.2014

Kokkuvõtte Belgias toimunud noortevahetusest liidri pilgu läbi.

12-26 juulini olin Belgias noortevahetuse My Way to Change the World liider. Noortevahetuses osalesid noored Hispaaniast, Küproselt, Ukrainast, Eestist ja Belgiast. Noortevahetuse eesmärk oli tutvustada erinevaid vabatahtliku töö võimalusi ja arutleda selle üle, miks inimesed üldse vabatahtlikku tööd tegema peaksid. Murtud said ka mõned levinud stereotüübid:üheskoos jõudsime arusaamisele, et vabatahtlik töö pole ainult halvas olukorras inimeste aitamine ning et vabatahtlikku tööd saab teha igalpool ja vabatahtlikuks olemine ei tähenda ainult tasuta töö tegemist, see võib anda väga paljusid oskusi ja uusi kogemusi. Suurt rõhku pandi uue programmi Erasmus+ tutvustamisele, noored said teada, mis vahe on noortevahetusel, töölaagril ja Euroopa Vabatahtlikul Teenistusel. Kohal käisid praegu Belgias Vabatahtlikku Teenistust tegevad noored, kes jagasid oma kogemusi, õppetunde ja raskusi. Lisaks käisime kahepäevasel külaskäigul väikeses linnakeses La Roche toimuvas töölaagris, kus koostöös osalejatega koristati linna ja tutvuti lähemalt töölaagri konseptsiooniga, mis nii mõnelegi osalejale oli tundmatu.

Teisel nädalal algasid teatritunnid ning noortel avanes võimalus seniõpitu vaatajatele edasi anda. Teatriõpetaja oli väga loominguline ja aitas noortel leida sobivad vahendid eneseväljenduseks. Eelviimasel päeval mängiti üheskoos loodud näidend linnarahvale ette. Etenduse lõppedes andis kõlav aplaus kinnitust sellele, et üheskoos saadeti korda midagi võimsat ja toredat.

Vabal ajal oli osalejatel võimalus tutvuda teiste noortevahetuses osalevate riikide kultuuriga. Meeleolukal Küproseõhtul maitsesime pitasid ja tantsisime Küprose rahvustantsu, hispaanlased kostitasid meid Sangriaga ning õpetasid Flamencot tantsima, Belgia grupp pakkus õlut ning Ukrainlased kutsusid meid osalema lõbusas mängus, kus pidime ära tundma Ukraina vaatamisväärsusi ja rahvusroogi. Loomulikult ei jäänud ka Eesti tutvustamata, teised osalejad said maitsta kapsa-hakklihahautist ja sõõmu Vana-Tallinnat. Pärast seda oli õige aeg tantsida üheskoos Kaerajaani.

Nädalavahetusel läksime kõik koos Brüsselisse, kus tutvusime Parlamentaariumis Euroopa Liidu ajalooga, nägime Manneken Pis’i ja pidutsesime õhtul Raekoja platsil.

Noortevahetus läks täielikult korda ja täitis oma eesmärgi: lõpu lähendedes said liidrid üha rohkem küsimusi EVS’i, töölaagrite ja noortevahetuste kohta ning paljud osalejad said julgustust veelgi rohkem vabatahtliku tööga tegeleda.

Koos veetsime kaks lõbusat nädalat ning hüvastijätu peol lubasime üksteist varsti jälle näha.

Noortevahetuses osalemine on suurepärane võimalus reisida, tutvuda teiste kultuuridega, saada uusi sõpru ja leida julgust ise midagi korda saata. Nende kahe nädala jooksul õppisin ja kogesin ma nii palju. Soovitan seda kogemust kõigile, sest sellised projektid muudavad mõttemaailma.